V Spotkanie Regionalnego Komitetu Ekonomii Społecznej
26 kwietnia 2018 r.
Gmina Inowrocław - V Spotkanie Regionalnego Komitetu Ekonomii Społecznej
więcej zdjęć

Dnia 26.04.2018 r. w gmachu Centrum Integracji Społecznej w Łojewie odbyło się V Spotkanie Regionalnego Komitetu Ekonomii Społecznej (RKES). Posiedzenie miało na celu przedstawienie członkom RKES założeń aktualizacji Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej oraz prezentacji projektu ustawy o ekonomii społecznej i solidarnej – ekspert w ramach projektu "Spójna integracja regionalna ekonomii społecznej". Gości powitała p. Prezes Krystyna Żejmo-Wysocka. W spotkaniu wzięli między innymi przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, reprezentant Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych oraz członkowie takich instytuacji jak: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Kujawsko-Pałuckie Centrum Ekonomii Społecznej. Gminę Inowrocław reprezentowali Wójt Tadeusz Kacprzak, p. Wiesława Wanta-Eich – przedstawiciel spółdzielni socjalnych oraz p. Magdalena Dąbrowska dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Łojewie.

Głównym punktem spotkania była prezentacja sprawozdania z pięcioletniego działania wspomnianego wyżej Centrum Integracji Społecznej. Jednym z najistotniejszych osiągnięć CIS-u jest ilość absolwentów – 65 osób, przy czym aż 45% znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy.  Centrum niesie pomoc głównie osobom bezrobotnym z Gminy Inowrocław, oferuje wsparcie z zakresu reintegracji społecznej oraz zawodowej.

Uczestnicy posiedzenia zobowiązani zostali również do podjęcia stanowiska RKES wobec uwzględnienia aspektów społecznych w ramach udzielania zamówień publicznych. Działania związane są z realizacją projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Tuż po części oficjalnej Wójt Gminy Tadeusz Kacprzak oprowadził gości po budynkach oraz hostelu Centrum Integracji Społecznej, odwiedził również Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich, perfekcyjnie sprawdzając się w roli przewodnika. Przybliżył okoliczności powstania Centrum, jako jednego z walorów bogatej oferty projektu "Przystanek Łojewo" oraz zagłębił się w historię Stanisława Przybyszewskiego. Goście mieli szansę zobaczyć również izbę kujawską, Salę Askaukalis oraz ekspozycję rzeźb z trzech edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie. Dzięki wizycie w Łojewie niektórzy uczestnicy posiedzenia RKES mieli okazję pierwszy raz zwiedzić Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich, podziwiając trud włożony w remont pomieszczeń i zapewniając, iż na pewno wrócą z większą grupą odwiedzających.

Tekst i foto: Daria Klimczuk