Goście z Wągrowca
10 lipca 2018 r.

W dniu 9 lipca gościliśmy delegację z Wagrowca w osobach wójta gminy p. Przemysława Majchrzaka i p. Małgorzatę Bejma, kierownika ds. organizacji i kadr oraz przedstawicieli Wagrowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego - p. Danutę (prezes) i Sebastiana Chosińskich. Podczas spotkania, w gmachu Urzędu Gminy, włodarze zaprezentowali „swoje” gminy mające podobną strukturę, liczbę mieszkańców, swoim kształtem okalające większe sąsiadujące miasta. Uczestnicy spotkania dyskutowali  m. in. o realizowanych  inwestycjach,  przedsięwzięciach, projektach, ważnych wydarzeniach, o działalności podmiotów  ekonomii społecznej. Dzielili się swoimi uwagami i wymieniali doświadczeniami.

Wagrowiczanie odwiedzili także Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie. W Sali Stanisława Przybyszewskiego podziwiali „Paon – szkic artystów Młodej Polski” , wystrój sali oraz obejrzeli  prezentację  o „Meteorze Młodej Polski”. W łojewskiej wersji kawiarni F. Turlińskiego dyskutowano o Stanisławie Przybyszewskim, o realizowanych projektach związanych z „genialnym Polakiem”, o Jego życiu i twórczości. W Izbie Kujawskiej obejrzeli zabytki kultury ludowej, podarowane przez mieszkańców Gminy Inowrocław oraz piękne dekoracje wykonane przez panie z Klubu Seniora „Łojewianie”. W Sali Askaukalis podziwiali ciekawie zaaranżowane stanowisko archeologiczne, kopie zabytków wydobytych w Kruszy Zamkowej, wystawę bursztynu oraz studiowali mapy z przebiegiem Szlaku Bursztynowego. O pasjonującej historii Askaukalis – najstarszej polskiej wsi i prowadzonych badaniach opowiedział gospodarz Gminy Inowrocław – wójt Tadeusz Kacprzak. Goście zachwycali się  także pięknymi rzeźbami, powstałymi podczas czterech edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie. Obie strony zadeklarowały wolę podjęcia współpracy w zakresie realizacji projektów i przedsięwzięć m. in. związanych z popularyzowaniem postaci Stanisława Przybyszewskiego. W spotkaniu uczestniczyli, oprócz wójta Tadeusza Kacprzaka, prezes Towarzystwa Rozwoju Łojewa im. Stanisława Przybyszewskiego - p. Zenon Lewandowski, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Łojewie p. Magdalena Dąbrowska oraz pracownicy Referatu Promocji i Kultury – Małgorzata Znyk i Waldemar Zieliński.