Świętowanie plonów w Gminie Inowrocław - 18.08.2018 R
19 sierpnia 2018 r.

W sobotę, 18 sierpnia, w kilku sołectwach  Gminy Inowrocław   świętowano ukończenie żniw i prac polowych. Biesiadowanie i doskonała zabawa, która jest nieodłącznym elementem dożynek,  zgodnie ze staropolską tradycją   poprzedzona została Mszą Dziękczynną za tegoroczne zbiory. W Sławęcinku nabożeństwo odprawił ks. Radosław  Orchowicz, w Kłopocie ks. Leszek Kaczmarek, a w Słońsku ks. Ireneusz Oliwkowski. Podczas  uroczystości dożynkowych  nie zabrakło tradycyjnego   obrzędu chleba, który jest w naszym kraju szczególnym symbolem – urodzaju, dostatku, szacunku i oddania, nieodłącznym elementem polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Gospodarze dożynek – sołtysi: Grzegorz Laskowski, Jolanta Kubiak i Beata Gernat wraz  z dożynkowymi starostami  częstowali  nim mieszkańców sołectw i zaproszonych gości.  Za trud pracy na roli dziękował włodarz gminy Inowrocław  – wójt  Tadeusz Kacprzak  podkreślając wielokrotnie jak trudny był to rok dla rolników, ogrodników i sadowników ze względu na suszę i jak bardzo trzeba „miłować  swoją ziemię, żeby to wszystko znieść, by w  kolejnym roku ponownie obsiać swoje pole”. W Sławęcinku z pięknym programem artystycznym wystąpił znakomity kwartet dziewczęcy przygotowany przez Małgorzatę Tomaszewską – opiekuna świetlicy,   a w Kłopocie zespół „Kłopocianie” pod kierownictwem Jolanty Kubiak.  Występy zostały nagrodzone burzliwymi oklaskami. We wszystkich sołectwach gospodarze zadbali o piękne,  tradycyjne słomiane   dekoracje – postacie rolników, gospodarskich zwierząt, przeróżne wystawki i bukiety. Nie zabrakło oczywiście   misternie wykonanych, przez wiejskie gospodynie,  wieńców dożynkowych, które od wieków są nieodłącznym i najważniejszym atrybutem Święta Plonów, symbolem pracy żniwiarskiej, płodów ziemi i zebranych plonów.  Gospodarze dożynek - sołtysi swoim mieszkańcom i zaproszonym gościom zapewnili szereg atrakcji – place zabaw dla dzieci, liczne konkursy i zawody, smaczny poczęstunek i oczywiście wspaniałą zabawę przy muzyce do „białego rana”.