Powiatowe świętowanie plonów w Gnojnie
27 sierpnia 2018 r.

26 sierpnia 2018 roku, w Gnojnie, rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, mieszkańcy powiatu inowrocławskiego świętowali ukończenie żniw i prac polowych. Zgodnie z tradycją obchody tego najważniejszego i największego święta ludowego rozpoczęto Mszą Dziękczynną, którą odprawił ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz parafii pw. NMP  w Inowrocławiu. Po nabożeństwie starostowie dożynek: Milena Maruszak (gm. Dąbrowa Biskupia) i Marcin Łada (gm. Inowrocław), zgodnie z prastarym obyczajem, przekazali na ręce gospodarzy dożynek – starosty inowrocławskiego –Tadeusza Majewskiego i wójta gminy Inowrocław – Tadeusza Kacprzaka bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbóż, którym włodarze częstowali gości dożynkowych. O piękną oprawę artystyczną święta zadbały nasze dwa znakomite zespoły – Kłopocianie i Kruszowianki. Wiele serdecznych podziękowań za jakże ciężką i trudną pracę na roli skierowali starosta – Tadeusz Majewski oraz wójt Tadeusz Kacprzak.

Podczas dożynek rozstrzygnięte zostały konkursy na „najpiękniejszy wieniec dożynkowy” i „najładniejsze stoisko”, ogłoszone przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. W obu konkurencjach gospodynie z Gminy Inowrocław okazały się bezkonkurencyjne. Zdaniem Jury najpiękniejszy wieniec wykonały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław koło w Gnojnie. Nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie na „najładniejsze stoisko” odebrała Beata Szafrańska – szefowa Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław. Brawo!

Po części oficjalnej dożynkowi goście znakomicie bawili się wspólnie z After Party, czołowym zespołem polskiej muzyki tanecznej. Koncert zgromadził liczną publiczność, która wspólnie z artystami śpiewała ich największe przeboje. Pięknym wydarzeniem kulturalnym było energetyczne i spektakularne Kolina Violin Show w wykonaniu znakomitej artystki dla której skrzypce stały się największą pasją. Piękna i charyzmatyczna skrzypaczka zagrała znane przeboje z gatunku muzyki rozrywkowej oraz piękne tematy filmowe. Było magicznie! Panowie z Corala przypomnieli największe, kultowe przeboje czołowych polskich formacji rockowych, przy których znakomicie bawili się dożynkowi goście. Wspólnie z Koliną wykonali także utwór z repertuaru Dżemu pt. „Wehikuł czasu”. Była moc! Miłym przerywnikiem, pomiędzy występami artystów, był pokaz mody historycznej oraz konkury taneczne w klimacie lat siedemdziesiątych, które ze swoistym urokiem poprowadziła Monika Przybylska.

O podniebienia gości zadbały powiatowe gospodynie, zrzeszone w kołach i stowarzyszeniach serwując pyszne smakołyki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Nasze wspaniałe panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminny Inowrocław pod przewodnictwem Beaty Szafrańskiej przygotowały smaczne potrawy z kaczki, znakomite ciasta, paszteciki i wspaniałe przetwory, które znikały w mgnieniu oka.

Fantastyczne panie z koła SKWGI w Gnojnie zadbały o dekorację sceny, wykonały przeróżne ozdoby dożynkowe, przypinki dla gości i oczywiście przepiękny wieniec dożynkowy. Ogromne podziękowania!

Najmłodsi goście szaleli na kolorowych dmuchańcach. Przeprowadzono wiele rozmaitych konkurencji, zawodów i konkursów, w których chętnie uczestniczyli mieszkańcy powiatu inowrocławskiego.

Obchody Święta Plonów zakończyliśmy widowiskowym pokazem laserów! Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i uczestniczyli w Dożynkach Powiatowych w Gnojnie.

Słowa podziękowania kierujemy do ks. prałata Leszka Kaczmarka, proboszcza parafii pw. Zwiastowania NMP za odprawienie Mszy Dożynkowej, starostów dożynek – pani Mileny Maruszak i Marcina Łady, zespołów ludowych – Kłopocian i Kruszowianek – za oprawę artystyczną uroczystości, organizacji  gminnych z powiatu inowrocławskiego za przygotowanie poczęstunku. Szczególne słowa podziękowania dla pań ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław za przygotowanie znakomitych smakołyków, kołu w Gnojnie – za wykonanie pięknych elementów dekoracyjnych i wszelką pomoc przy organizacji dożynek, sprawnej ekipie pod kierownictwem Sławka Kota za przygotowanie infrastruktury dożynkowej. Naszemu partnerowi – Starostwu Powiatowemu za współpracę przy organizacji imprezy.

Tekst: Małgorzata Znyk
Foto: Daria Klimczuk, Waldemar Zieliński