W 91. rocznicę śmierci Stanisława Przybyszewskiego
23 listopada 2018 r.

Dzisiaj, 23 listopada 2018 roku,  mija dokładnie 91 lat od śmierci Stanisława Przybyszewskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski urodzonego w Łojewie. Wójt Gminy Inowrocław – Tadeusz Kacprzak i kierownik Referatu Promocji i Kultury – Małgorzata Znyk  złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie „Europejczyka z Łojewa”  na przykościelnym cmentarzu w Górze oraz przy tablicach pamiątkowych w  Łojewie  i Jarontach.

Stanisław Przybyszewski - poeta, pisarz, dramaturg, eseista, publicysta, tłumacz literatury obcej, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, „genialny Polak”, wirtuoz fortepianu i wielki podróżnik przyszedł na świat 7 maja 1868 roku w Łojewie. Po ukończeniu gimnazjum w Wągrowcu rozpoczął studia w Berlinie, początkowo na architekturze, by po roku przenieść się na medycynę. Żadnego z tych kierunków nie ukończył; bez reszty pochłonęła go  literatura i pisanie. Jednak zdobyta wiedza z zakresu psychofizjologii oraz fascynacja Nitzschem, Chopinem i Hannsonem przyczyniła się do popełnienia pierwszych oryginalnych esejów zatytułowanych „Przyczynek do jaźni jednostki twórczej czyli genialnej”, które ukazały się drukiem w 1882 roku. Dzięki tym rozprawkom, które zyskały uznanie wśród sfer krytyczno-literackich moderny berlińskiej, Przybyszewski okrzyknięty został genialnym Polakiem. Jednak prawdziwą sławę przyniosły mu , m.in. poematy „Requeim aeternam”, „Vigilien”, „De profundis”, „Nad morzem”, artykuł programowy modernizmu „Confiteor”, dramaty - „Dla szczęścia”, „Złote runo”, „Śnieg” oraz powieści „Dzieci szatana”, „Synowie ziemi”, „Wśród swoich”.
Przybyszewski był niespokojnym duchem, ciągnęło go w świat, podróżował po Europie, często zmieniał miejsca pobytu. Mieszkał w Berlinie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Monachium, Warszawie. U schyłku życia powrócił jednak w rodzinne strony, na ukochane Kujawy. Zmarł, w wieku 59 lat, w Jarontach, w 1927 roku. Pochowany w Górze, miejscowości oddalonej o 4 km od Łojewa - miejsca urodzenia.

Za  „wybitną twórczość literacką”,  dekretem z dnia 30 kwietnia 1927 roku, Stanisław Przybyszewski   został odznaczony  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Warto nadmienić, że to polskie odznaczenie państwowe nadawane jest  między innymi za wybitne  osiągnięcia  na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki.   Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej  jako najwyższe  odznaczenie po Orderze Orła Białego.