Wieczór artystyczny „Za duszę Stacha” – Łojewo 23.11.2018 r.
24 listopada 2018 r.

23 listopada 2018 roku w Łojewie odbyła się V  jubileuszowa edycja imprezy artystycznej z cyklu „Za duszę Stacha”. Gospodarz wieczoru wójt Tadeusz Kacprzak podziękował  licznie przybyłym gościom za przyjęcie zaproszenia i  życzył pięknych wrażeń artystycznych. Pani Elżbiecie Piniewskiej, wiceprzewodniczącej sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego,  pogratulował wyboru na prestiżowe stanowisko, a za wieloletnią współpracę  z Gminą Inowrocław w zakresie realizacji projektów artystycznych oraz   zaangażowanie w sprawy kultury regionu podziękował pięknym bukietem kwiatów.

Podczas spotkania  wyświetlona została prezentacja multimedialna przygotowana przez pracowników Referatu Promocji i Kultury,  w której przypomniano  dwa piękne wydarzenia artystyczne  zorganizowane   w  listopadzie ubiegłego  roku   z okazji 90. rocznicy śmierci Stanisława Przybyszewskiego i  w maju bieżącego roku  w związku z obchodami    150. rocznicy urodzin pisarza. Zgromadzeni goście wysłuchali także  kilkunastu  fraszek  o  słynnym łojewskim skandaliście, kobieciarzu i geniuszu modernizmu…

Głównym  wydarzeniem   wieczoru  był projekt artystyczny   pt.” Nasza  Ojczyzna – Polszczyzna” -  czyli o języku polskim z humorem   w reżyserii Elżbiety Piniewskiej. Utalentowani młodzi aktorzy z Inowrocławskiego Teatru Otwartego  w żartobliwy sposób   opowiedzieli o zawiłościach  języka  ojczystego wywołując uśmiech na twarzach publiczności.   Jak zawsze było pięknie, profesjonalnie i  z przesłaniem dbałości o to nasze polskie niematerialne dziedzictwo kulturowe. Wspaniała lekcja z okazji 100. lecia odzyskania niepodległości. Dziękujemy!

Publiczność nagrodziła występ burzliwymi oklaskami, a gospodarz gminy wójt Tadeusz Kacprzak podziękował pani reżyser bukietem kwiatów i pięknym portretem, a młodzieży  koszem pysznych  słodkości. Uczestników spotkania zaproszono na jubileuszowy tort oraz smaczne przekąski serwowane przez pracowników Centrum Integracji Społecznej w Łojewie.  Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie, za tak liczny  udział  w imprezie!